Pomoćnik predsednika Opštine Žabalj zadužen za kulturu i javno informisanje Sergej Zaporožac održao je u prostorijama lokalne samouprave javnu debatu sa predstavnicima kulturnih društava, kao i sa predstavnicima udruženja koja funkcionišu u cilju promocije kulture na teritoriji opštine Žabalj, a tema debate bila je izrada Strategije kulturnog razvoja Opštine Žabalj za 2020. godinu.
Tom prilikom, Zaporožac je objasnio zašto je Sektor za kulturu i javno informisanje pokrenuo izradu te strategije.
„Smatramo da će ovaj dokument biti pravi put ka kreiranju dobre kulturne politike na ovom području, a na debati smo imali otvorenu komunikaciju sa svima koji su prisustvovali i razgovarali smo o strateškim problemima, kao i o elementima buduće strategije. Drago mi je što su bili otvoreni za razgovor i što su svesrdno podržali naš predlog i inicijativu“, zadovoljan je Zaporožac.

U narednom periodu, predlog će se naći na stolu Opštinskog veća, kada bi trebalo da bude doneta odluka o formiranju stručnog tima za izradu strategije. Zadatak tog tima biće da izvrši istraživanja i analize i da pogleda primere iz drugih država, kako bi na koristivim primerima izgradili, kako kažu, dobru kulturnu budućnost opštine Žabalj. Deo strategije biće usmeren ka infrastrukturi, a biće locirani svi postojeći kulturni objekti i oni koji potencijalno to mogu biti, kako bi sistem bio potpuno zaokružen, odnosno kako bi svi kulturni činioci mogli da izvode svoje programe i da nesmetano organizuju svoju delatnost. U okviru strategije, biće uobličen kalendar kulturnih manifestacija, kako bi na osnovu njega mogao biti kreiran i brend opštine, koji se odnosi na turističko-kulturno-informativnu ponudu.
Članica pevačke Etno grupe „Vasilis“ iz Đurđeva Slađana Medoš naglasila je važnost izrade kulturne strategije.
„Mogu da kažem u ime naše grupe da mi mladi smatramo da je izrada strategije veoma pozitivna stvar, jer će sistematski doprineti razvoju svakog segmenta kulture u opštini“, kazala je.
Kako je poručeno, u narednom priodu biće obavljeni razgovori i sa predstavnicima javnih kulturnih ustanova, kao i sa individualnim nosiocima kulture i umetnosti iz opštine, kako bi bili stvoreni uslovi za donošenje odluke o izradi nacrta Strategije kulturnog razvoja, koji bi kasnije bio predstavljen svim relevantnim kulturnim činiocima i predložen Skupštini na usvajanje.
M. Rašić









