Tokom prošle nedelje, dogovoreno je da u okviru Doma zdravlja Žabalj bude aktivirana platforma za određenu vrstu telemedicine, odnosno da bude aktivirana aplikacija, koja će za cilj imati pojednostavljivanje usluga, informisanje građana o dostupnosti službi ove zdravstvene ustanove, kao i sprečavanje gubitka neiskorišćenih vakcina protiv korona virusa. Realizacija projekta planirana je u narednih nekoliko meseci, odnosno čim se stvore svi potrebni uslovi.
Opština Žabalj biće prva u Srbiji po ovakvoj vrsti inovativnosti, zahvaljujući preduzeću „Tehnološko partnerstvo“, koje će finansirati početak projekta, dok će veći deo projekta finansirati Ministarstvo za inovacije i tehnološki razvoj.
Direktor preduzeća „Tehnološko partnerstvo“ inženjer Sava Živanović govorio je za Format o predstojećem projektu, o značaju inovacija i tehnologije u medicini, kao i o dosadašnjim uspesima koje su postigli u Srbiji i u inostranstvu.
Koliko će nova aplikacija biti korisna za građane opštine Žabalj i kako će funkcionisati?
Kada pacijenti ne dođu na zakazan termin za vakcinaciju protiv korona virusa, dolazi do problema, jer se neke od vakcina moraju iskoristiti u kratkom roku. Pokušaćemo da sprečimo rashodovanje tih vakcina, u čemu može da pomogne aktiviranje ove aplikacije, tako što će pacijenti biti bolje informisani, a komunikacija sa Domom zdravlja će biti na mnogo višem nivou. Osim toga, biće korisna i u informisanju građana i o drugim uslugama, poput sistematskih pregleda i skrininga, kao i kad je u pitanju provera trenutne dostupnosti hitne službe i ostalih zdravstvenih službi.
Pomenuti projekat biće realizovan samo u dve opštine, a to su Žabalj i Čajetina. Zašto ste se odlučili baš za Žabalj?
U Žablju imamo poznanike i prijatelje, a nekad je potrebno imati prijateljsko okruženje kako biste se upustili u određeni projekat, naročito kad nešto radite prvi put. Mi smo do sada radili uglavnom van Srbije… Smatram da je bitno da se projekat što pre završi, da ne možemo da čekamo, zato ćemo što pre da počnemo i da mi finansiramo taj početak.

Da li građani mogu biti sigurni da će njihovi podaci biti zaštićeni?
Mi smo sertifikovano preduzeće, što je bitno, kako bi korisnici znali da su njihovi podaci potpuno zaštićeni i da će pristup imati samo nadležni, u ovom slučaju Dom zdravlja Žabalj, a da mi nećemo imati pristup. Naša ideja je da uvedemo odgovarajuću proceduru, koja će olakšati pristup određenim servisima, u ovom slučaju da to bude sprečavanje gubitka vakcina. Ta procedura će biti ustanovljena na takav način da se niko ne oseti ugroženim. Postoji tehnički i proceduralni deo, a proceduralni deo zavisiće od odluka DZ Žabalj.
Koliko dugo postoji „Tehnološko partnerstvo“ i koji su najveći uspesi koje biste mogli da izdvojite?
Naše preduzeće nalazi se u Beogradu i postoji od 2010. godine. Trenutno ima 30 zaposlenih, a sedište imamo i u Velikoj Britaniji, kao i kancelariju u Zagrebu. Prvo smo srpsko preduzeće koje je sa sopstvenom tehologijom prošlo PCI DSS sertifikaciju, što znači da smemo da čuvamo podatke o korisnicima kreditnih kartica na sopstvenim serverima. Radili smo za jedan od najvećih penzionih fondova na svetu, za neke od banaka, ažurirali smo sistem za trgovinu na Beogradskoj berzi… Kad je u pitanju telemedicina, istakao bih da smo uveli određeni sistem za telemedicinu u Indiji, gde se već koristi, odnosno postoje pametni centri za bržu trijažu i preventivu, što je osnova kako bi bilo sprečeno da ljudi umiru od rešivih zdravstvenih problema, poput visokog šećera, pritiska i masnoće, što u Indiji nije retkost.
Poslednjih dana u medijima se može pročitati informacija da ste osmislili do sada najinovativniju aplikaciju za kupovinu, jedinu koja obuhvata kupovinu i plaćanje na jednom mestu. O čemu je tačno reč?
U pitanju je mobilna aplikacija za kupovinu SnaPi™. Ona ima za cilj da ubrza kupovinu, odnosno da se svaka kupovina i plaćanje mogu obaviti jednim klikom, što je izdvaja od već postojećih aplikacija, kod kojih je omogućeno samo plaćanje. Korisnik će biti svestan da se podaci čuvaju samo na jednom mestu i da su potpuno bezbedni, a trgovci će imati jeftiniji i brži način za prodaju, što bi trebalo da dovede do povećanja broja transakcija i manjih cena. Ideja je da nešto može da se kupi skenirajući direktno SnaPi™ ,,QR” kod ili bar kod sa veb-sajta, proizvoda, kataloga, reklame ili novina, na primer ako nešto nedostaje kod kuće. Ako kupac pristane na transakciju, banci se automatski šalje nalog za plaćanje, a trgovcu podaci za isporuku. Nakon skreniranja koda, možemo očekivati da nam proizvod bude dostavljen na adresu. Kao autor aplikacije, želim da ponudim korisnicima jednostavnije, lakše i ubrzano iskustvo.
Na kraju razgovora, direktor „Tehnološkog partnerstva“ Sava Živanović istakao je da je svrha aplikacije koja će biti aktivirana za žabaljski Dom zdravlja da građanima putem lako dostupnih informacija budu pojednostavljene usluge koje su omogućene. To će za sada biti urađeno na nivou Doma zdravlja, a kada smo govorili o budućnosti, bilo je reči da kasnije možda tako bude i na nivou opštine, za druge usluge.
0 komentara