FormatŽabalj

Odata počast žrtvama Racije u Čurugu i Žablju

U znak sećanja na nevine žrtve stradale tokom Racije u januaru 1942. godine, danas su održani komemorativni skupovi u Žablju i Čurugu, kao izraz pijeteta i trajnog podsećanja na jedan od najtragičnijih događaja u istoriji Šajkaške.

U Čurugu je tim povodom služena sveta liturgija u Muzeju žrtava racije. Liturgiji su prisustvovali predstavnici Mesne zajednice Čurug, sveštenici, predstavnici romske nacionalne manjine, kao i predstavnici Memorijalnog društva „Racija 1942“. Nakon liturgije, prisutni su položili vence na Trećoj rampi, gde se nalazi spomenik posvećen žrtvama Racije.

Istim povodom, u Žablju je služena sveta liturgija na Crnoj ćupriji, mestu stradanja i trajnog sećanja na žrtve Drugog svetskog rata. Liturgiji su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, sveštenici i članovi Mesne zajednice Žabalj, koji su zajedničkom molitvom odali počast svim nevino stradalim civilima.

Predsednik opštine Uroš Radanović tom prilikom istakao je značaj negovanja kulture sećanja i odgovornosti prema prošlosti:

„Sećanjem na žrtve Racije iz 1942. godine čuvamo istinu i dostojanstvo nevino postradalih. Naša je obaveza da pamtimo, da učimo iz prošlosti i da budućim generacijama prenosimo vrednosti mira, poštovanja i zajedništva.“

Komemoracije u Čurugu i Žablju protekle su u dostojanstvenoj i mirnoj atmosferi, uz jasnu poruku da se stradanja nedužnih nikada ne smeju zaboraviti, kao ni ponoviti.