Ove godine 10. septembar obeležava se pod sloganom “ Promena narativa o samoubistvu“. Cilj je inspirisati pojedince, zajednice, organizacije i vlade država da se uključe u otvorene i iskrene diskusije o samoubistvu. Samoubistvo je veliki javnozdravstveni problem sa dalekosežnim društvenim, emocionalnim i ekonomskim posledicama.
Procenjuje se da trenutno postoji više od 700 hiljada samoubistava godišnje širom sveta, a svako samoubistvo duboko utiče na mnogo više ljudi.
Sprečavanje samoubistva je često moguće i svako je ključni igrač u prevenciji i kroz određene aktivnosti možete nekom spasiti život. Svi možemo odigrati ulogu u pružanju podrške onima koji preživljavaju samoubilačku krizu ili onima koji su ožalošćeni.
Ako neko u vašem okruženju razmišlja o samoubistvu,ovo mogu biti znaci upozorenja:
povlačenje u sebe i izbegavanje komunikacije
iznošenje planova o samoubistvu
završavanje poslova i obaveza “ svođenje računa“
osećaj lične neuspešnosti, beskorisnosti i gubitka samopoštovanja
česta uplakanost, potištenost i nagle promene raspoloženja
Osobi koja razmišlja o samoubistvu prvenstveno treba pružiti podršku u smislu pažljivog slušanja problema koji ga razdire, slušati ga sa puno topline,saosećanja strpljenja i ohrabrenja. Naročito je važno da u teškim trenucima ima sa kim da razgovara.
Postoje profesionalne i volonterske službe koje se time bave.
– Hitna medicinska pomoć
Nacionalna linija za prevenciju samoubistva ( 0800 309 -309 od 00-24h)
Centar za pružanje emotivne podrške osobama u krizi i prevenciju samoubisva “ SRCE“ tel: 0800 300-303.
Izabrani lekar u DZ
Psiholozi u klinikama itd.
Ne plašite se pitate osobu da li razmišlja o samoubistvui da otvoreno razgovarate o tome. Pažljivo je saslušajte i ohrabrite da se još nekom obrati za pomoć, poručuju iz DZ Žabalj.
0 komentara